TAKPR SARIMSAK RETCLER BRL
Taşköprü sarımsağı ülkemizde ve dünyada türünün aroma ve selenyum oranı en yüksek, dolaysıyla da en kaliteli olandır patenti alınmış ve tescillenmiştir
DEVAMI >>

Taşköprü'de sarımsak dikimi başladı

Dünyada en kalitelisinin Kastamonu'nun Taşköprü İlçesi'nde yetiştiği sarımsağın 2007 mahsulü için ekimi başladı.

 

Dünyada en kalitelisinin Kastamonu’nun Taşköprü İlçesi’nde yetiştiği sarımsağın 2007 mahsulü için ekimi başladı.

2006 yılını sarımsağın hak ettiği fiyatla kapattığına inanan Taşköprülü sarımsak üreticileri, 2007 yılında da sarımsağın para etmesi için dua etmeye başladıklarını söylediler.

Her yıl şubat ayı sonu ile mart ayı başlarında Taşköprü’de ekimi yapılan binyılın mucize bitkisi olarak adlandırılan sarımsağın bu yıl dikimi ise geçtiğimiz günlerde başladı.   

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Taşköprü merkeze bağlı Akdoğan Köyü çiftçilerinden Bayram Ergün, Taşköprü’de sarımsak dikim alanının yıllar itibari ile değiştiğini, sarımsak dikiminin ise şubat ayı sonu ile mart ayı başlangıcında gerçekleştiğini söyledi.

Sarımsağın 2006 yılında emeklerinin karşılığını koruduğunu belirten Ergün, “2007 yılında da emeğimizin karşılığını almak en büyük gayemiz” dedi. 2007 yılı için şimdiden dua etmeye başladıklarını belirten çiftçi Bayram Ergün, yetkililerden de 2006 yılında gösterdikleri duyarlılığın aynısını 2007 yılı içersinde de beklediklerini söyledi.

Taşköprü’de her yıl değişmekle beraber 3500-4000 sarımsak üreticisi aile olduğunu vurgulayan Ergün, bu sayının ciddi bir rakam olduğunu ve temel geçim kaynağı sarımsak üzerine kurulu Taşköprü ekonomisinin de sarımsak para ettiğinde rahat bir nefes alabildiğini dile getirdi.

Taşköprü'de Sertifikalı Sarımsak Üretimine bu yıl 19 kişiyle Başlandı

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği olağan ilk başkanlık seçimi yapıldı.

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Web Sitesi Yayın Hayatına Başladı

nemli Link